kids-family-1

ÇOCUĞUNUZUN  OKULA BAŞLANGIÇ  SÜRECİNİ KOLAY  ATLATABİLMESİ İÇİN  İPUÇLARI…

 

  • Ailenin göstereceği kararlılık, sabır, okul öncesi eğitimi ve başladığı eğitim kurumuna gösterdiği inanç ve güven çocuğun uyumunu kolaylaştıracaktır.
  • Okulu hakkında çocuğa açıklama yapmak, anaokulunu tanıtmak uyum için önemlidir.
  • Anaokulunun sadece çocukların gidebileceği bir yer olduğu, anne ve babaların ise onlara ait bu alanlara giremeyeceği yumuşak bir dille anlatılmalıdır.
  • Aile çocukla okula geliş ve gidiş saatleri ile ilgili konuşmalı, sadece belli bir zaman dilimi süresince anaokulunda kalacağı söylenmeli, okuldan alabilecekleri zamanı onun anlayacağı terimlerle anlatıp, o süreyi geçirmeden almaya dikkat etmelidir.
  • Anaokulunun her gün gidilmesi gereken oyun, arkadaş ve eğitim yeri olduğu anlatılmalı ancak abartılmış ve yanlış bilgi verilmemelidir. Aksi durumda çocuk kendisine anlatılanlarla bulduklarını karşılaştırdığında aradığını bulamayacak ve okula güveni kalmayacaktır.
  • Özellikle ilk günlerde çocuk kapıdan teslim edilip kapıdan teslim alınmalı, vedalaşma mümkün olduğunca kısa tutulmalı. Vedalaşmada çocuk ağlamaya başlasa bile ayrılma konusunda kararlı davranılmalıdır.
  • Çocuk anaokuluna birlikte geldiği ebveynin yanında ağlıyor, onun gitmesine izin vermiyorsa çocuk okula bağımlı olmadığı bir kişi tarafından getirilmeli ve okula düzenli devam etmesi konusunda ısrarlı olunmalıdır, yakınmaya devam etse bile sakin ve kararlı davranılmalıdır.
  • İlk günlerde fazla soru sormak, kurumu fazla övmek, ne yediği ile ilgilenmek çocuğun uyumunu bozabilir bu nedenle sadece “ Günün nasıl geçti? ” diyerek kendisinin anlatması beklenilmeli, bilgi vermemesi durumunda ısrarcı olunmamalıdır.
  • Çocuğun anaokulunu reddetmesi durumunda, büyükanne büyükbaba gibi aileden birinin çocuktan yana tutum göstermesi ona güç verir ve tepkisini büyütür. Okula gidiş tüm aile bireyleri tarafından desteklenmeli ve aile bireyleri uyum içinde olmalıdır.
  • Aile, kurum ve personel hakkındaki eğer varsa olumsuz duygu ve düşüncelerini çocuğun yanında konuşmamalı, idare ile iletişime geçmelidir. Ayrıca aile çocuğa okulda mutlu olacağını, güvenlikte olacağını, orada onunla ilgilenecek bir öğretmenin olacağını, isteklerini öğretmeni ile paylaşabileceğini söyleyerek çocuğun öğretmenine karşı güven duymasını sağlamalıdır.

 

Okula alışma bir süreçtir. SABIR- SAKİNLİK- KARARLILIK bu süreci kısaltıcı faktörlerdir.

 

Çukurambar AKD Kids Anaokulu

Psk. Hümeyra OLCAY

 

To Top